👤

Trei klograme de mere costa 7,5 lei
Patru kilograme de mere de aceeasi calitate costa ........ lei
a)30 lei
b)2,5 lei
c)10 lei
d)8 lei


Răspuns :

Aflam ca 1 kg costa  2,5 lei.

4 kg vor costa 4·2,5 =10 lei
3 kg.......7,5 lei
4 kg........x lei

x=4*7,5/3
x=30/3
x=10 lei

Succes!