👤

Pentru 25 kg de portocale si 25 kg mere s-a platit suma de 250 de lei.Stiind ca 1 kg de portocale are acelasi pret cu 1 kg de mere afla cat costa un g\kg de fructe de fiecare fel. Rezolva in doua monduri

Răspuns :

250÷(25+25)= 250÷50= 5 lei /kg si al 2 lea mod : 250÷ 2 =125 lei pe 25 kg . 125÷25=5 lei /kg