Răspuns :
1. Cf=mdf/msf*100=>mdf=20*500/100=100g
Ci=mdi/msi*100=100/300*100=33,33℅
2. ro1=ms1/Vs1=>ms1=ro1*Vs1=1,22*500=610g sol NaOH
C1=md1/ms1*100=>md1=C1*ms1/100=20*610/100=122g NaOH
C2=md2/ms2*100=>md2=C2*ms2/100=12*200/100=24g NaOH
mdf = md1+md2=122+24=146g
msf = ms1+ms2=610+200=810g
Cf=mdf/msf*100=146/810*100=Calculează!
3. ro=ms/Vs=>ms=1,1*800=880g sol HCl
C=md/ms*100=>md=C*ms/100=20*880/100=176g HCl
ms=md+mH2O=>mH2O=ms-md=880-176=704g
C*mH2O=md(100-C) => mH2O=md(100-C)/C = 176(100-10)/10= 1584g
mH2O necesară = 1584-704=880g
Ci=mdi/msi*100=100/300*100=33,33℅
2. ro1=ms1/Vs1=>ms1=ro1*Vs1=1,22*500=610g sol NaOH
C1=md1/ms1*100=>md1=C1*ms1/100=20*610/100=122g NaOH
C2=md2/ms2*100=>md2=C2*ms2/100=12*200/100=24g NaOH
mdf = md1+md2=122+24=146g
msf = ms1+ms2=610+200=810g
Cf=mdf/msf*100=146/810*100=Calculează!
3. ro=ms/Vs=>ms=1,1*800=880g sol HCl
C=md/ms*100=>md=C*ms/100=20*880/100=176g HCl
ms=md+mH2O=>mH2O=ms-md=880-176=704g
C*mH2O=md(100-C) => mH2O=md(100-C)/C = 176(100-10)/10= 1584g
mH2O necesară = 1584-704=880g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!