Răspuns :
21.
5x+2y=100-85
4y=10
5x+2y=15
y=2,5 lei kg de ceapa
5x+2×2,5=15
5x=15-5
5x=10
x=2 lei kg de cartofi
2.Metoda II
daca 4 kg de ceapa costa........... ...............10 lei
...... 1 kg ceapa costa....................................x lei
1 kg ceapa=(10×1):4=2,5 lei
cat costa 5 kg de cartofi si 2 de ceapa?
100-85 lei=15 lei
dar 2 kg ceapa=2,5×2= 5 lei
deci
5kg cartofi+2 kg ceapa=15 lei
5kg cartofi=15-2 kg ceapa=15-5=10
deci 5 kg cartofi=10 lei
daca 5 kg cartofi...................10 lei
1 kg cartofi..................x lei
1 kg de cartofi=(10×1):5= 2 lei
1kg de cartofi 2 lei
1 kg ceapa 2,5 lei
23.
a)(x+75+40)-80=400
x+115=400+80
x=480 -115
x=365 lei
5x+2y=100-85
4y=10
5x+2y=15
y=2,5 lei kg de ceapa
5x+2×2,5=15
5x=15-5
5x=10
x=2 lei kg de cartofi
2.Metoda II
daca 4 kg de ceapa costa........... ...............10 lei
...... 1 kg ceapa costa....................................x lei
1 kg ceapa=(10×1):4=2,5 lei
cat costa 5 kg de cartofi si 2 de ceapa?
100-85 lei=15 lei
dar 2 kg ceapa=2,5×2= 5 lei
deci
5kg cartofi+2 kg ceapa=15 lei
5kg cartofi=15-2 kg ceapa=15-5=10
deci 5 kg cartofi=10 lei
daca 5 kg cartofi...................10 lei
1 kg cartofi..................x lei
1 kg de cartofi=(10×1):5= 2 lei
1kg de cartofi 2 lei
1 kg ceapa 2,5 lei
23.
a)(x+75+40)-80=400
x+115=400+80
x=480 -115
x=365 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!