👤

Pentru o masa de sarbatoare s-a cumparat 25 kg de portocale si 15 kg de banane la acelasi pret . Bananele au costat cu 140 lei mai putin ca portocalele. Cit costa un kilogram de fructe?
Va Rog Repede


Răspuns :

25x - pretul portocalelor
15x   pretul bananelor
25x-15x=140
10x=140
x=140:10
x=14 lei