Răspuns :
p+b=336 lei 1) p) |___|___|
2kg.b+2kg.p=24 lei b) |___|___|
1kg.p=1kg.b-4lei -----------------------
bananele.sunt de 2,5 ori 2kg.p+2kg.b=24 lei
mai multe de cat portocalele
---------------------------------------
Cate kg. de fructe a cumparat
Bogdan ?.
Se stie ca :
2kg.b+2kg.p=24 lei
Pretul unui kg.p este cu 4 lei mai mic decat un kg.b.....=>
24-(2*4)=pretul a 2 kg.b 2) p) |__|__| 4+4=8
24-8=16 lei costa 2kg.b. b) |____|____|8+8=16
1kg.b=16:2 ------------------------------
1kg.b=8 lei 24:3parti egale =8
24-(2*8)=pretul a 2kg.p
24-18=8 lei costa 2kg.p
1kg.p=8:2
1kg.p=4 lei
Aflam diferenta de pret intre 2,5kg.b si 1kg.p
1kg.p=4 lei 3) p) |__|__| 0,5+0,5=>1kg=> 2lei+2lei=4lei
1kg.b=8 lei b) |_____|_____| 0,5+0,5=1kg=>4lei+4lei=8lei
=> ----------------------------------------------------------------
8:2=4 lei =>0,5kg.b 0,5kg.b+0,5kg.p=1kg.b+p=>4lei+2lei=6lei
4:2=2 lei =>0,5kg.p
4+2=6 lei 1kg. de b + p (0,5+0,5)
1kg.b+1kg.p=6*2=12 lei
Stiind ca 2kg.de fructe costa 12 lei,aflam cat costa 2,5 kg.b si 2 kg.p
336:12=28 lei (2kg.b+2kg.p) 4) p) |___|___|=>4*2=8
b) |___|___|_|=>(8*2)+4=16+4=20 lei
-----------------------------------------------------
8+20=28 lei (2kg.p+2,5kg.b)
Aflam cate kg.de portocale si cate kg.de banane sunt.
(28*1):2=28:2=14 kg.portocale
(28*2,5):2=70:2=35 kg.banane
14*4=56 lei costa portocalele
35*8=280 lei costa bananele
p+b=336 lei
56+280=336 lei
Aflam cate kg.de fructe a cumparat Bogdan
14+35=49 kg.fructe
Raspuns corect D...49kg.fructe.
Proba
bananele sunt de 2,5 ori mai multe decat portocalele =>
35:2,5=14 kg.portocale
1kg.portocalele costa cu 4 lei mai putin decat 1kg.banane=>
8-4=4 lei 1kg.portocale
lei p+lei b=336lei
56 + 280 = 336lei
2kg.b+2kg.p=24 lei b) |___|___|
1kg.p=1kg.b-4lei -----------------------
bananele.sunt de 2,5 ori 2kg.p+2kg.b=24 lei
mai multe de cat portocalele
---------------------------------------
Cate kg. de fructe a cumparat
Bogdan ?.
Se stie ca :
2kg.b+2kg.p=24 lei
Pretul unui kg.p este cu 4 lei mai mic decat un kg.b.....=>
24-(2*4)=pretul a 2 kg.b 2) p) |__|__| 4+4=8
24-8=16 lei costa 2kg.b. b) |____|____|8+8=16
1kg.b=16:2 ------------------------------
1kg.b=8 lei 24:3parti egale =8
24-(2*8)=pretul a 2kg.p
24-18=8 lei costa 2kg.p
1kg.p=8:2
1kg.p=4 lei
Aflam diferenta de pret intre 2,5kg.b si 1kg.p
1kg.p=4 lei 3) p) |__|__| 0,5+0,5=>1kg=> 2lei+2lei=4lei
1kg.b=8 lei b) |_____|_____| 0,5+0,5=1kg=>4lei+4lei=8lei
=> ----------------------------------------------------------------
8:2=4 lei =>0,5kg.b 0,5kg.b+0,5kg.p=1kg.b+p=>4lei+2lei=6lei
4:2=2 lei =>0,5kg.p
4+2=6 lei 1kg. de b + p (0,5+0,5)
1kg.b+1kg.p=6*2=12 lei
Stiind ca 2kg.de fructe costa 12 lei,aflam cat costa 2,5 kg.b si 2 kg.p
336:12=28 lei (2kg.b+2kg.p) 4) p) |___|___|=>4*2=8
b) |___|___|_|=>(8*2)+4=16+4=20 lei
-----------------------------------------------------
8+20=28 lei (2kg.p+2,5kg.b)
Aflam cate kg.de portocale si cate kg.de banane sunt.
(28*1):2=28:2=14 kg.portocale
(28*2,5):2=70:2=35 kg.banane
14*4=56 lei costa portocalele
35*8=280 lei costa bananele
p+b=336 lei
56+280=336 lei
Aflam cate kg.de fructe a cumparat Bogdan
14+35=49 kg.fructe
Raspuns corect D...49kg.fructe.
Proba
bananele sunt de 2,5 ori mai multe decat portocalele =>
35:2,5=14 kg.portocale
1kg.portocalele costa cu 4 lei mai putin decat 1kg.banane=>
8-4=4 lei 1kg.portocale
lei p+lei b=336lei
56 + 280 = 336lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!