👤

mama a cumparat 4 kg de portocale a 4 lei kg si 8 kg de banane platind in total 40 lei cat a costat kilogramul de banane

Răspuns :

4x4=16 lei portocalele
40-16=26 lei bananele
26:8=3.25 lei un kg banane
4•4+8•a=40 16+8•a=40 8•a=40-16 8•a=24 a=24:8 a=3 lei