Răspuns :
Metoda I:
s.o = substanta organica
a = cantitatea de CO2, g
b = cantitatea de H2O, g
s.o = 2,96g
a=7,04g CO2
b=3,6g H2O
daer=2,55
%C=300a/11s=300*7,04/11*2,96=2112/32,56=64,864%
%H=100b/9s=100*3,6/9*2,96=360/26,64=13,5135%
%O=100-(%C+%H) = 100-(64,864+13,5135)=21,622%
dgaz=M/Mgaz => M=dgaz*Mgaz=2,55*28,9=74g/mol
nC=%C*M/AC*100=64,864*74/1200=4 atomi C
nH=%H*M/AH*100=13,5135*74/100=10 atomi H
nO=%O*M/AO*100=21,622*74/1600=1 atom O
Formula moleculara este C4H10O
Metoda II:
Stim masa moleculara a substantei organice de la metoda I => 74g/mol
n=m/M=2,96/74=0.04 moli s.o
44g CO2......................12g C
7,04g............................x=1,92g C
n=m/M=1,92/12=0.16 moli C sau n=m/M=7,04/44=0,16 moli CO2
18g H2O.........................2gH2
3,6g.................................x=0,4g H2
n=m/M=0,4/2=0,2 moli H2 sau n=m/M=3,6/18=0,2 moli H2
mO=2,96-1,92-0,4=0,64 g O => n=m/M=0,64/16=0.04 moli O2
In 0,04 moli s.o.........0,16 moli C......0,2 moli H2.......0.04 moli O2
1 mol s.o..................x=4 atomi C......y=10 atomi H........z=1 atom O
F.m => C4H10O
Izomeri posibili:
NE=[(2a+2)-(b-d+e)]/2 = (2*4+2)-10/2 = 0 => este o hidrocarbura saturata.
CH3-CH(OH)-CH2-CH3 -> 2-butanol
C(CH3)3-OH -> tert butanol sau 2-metil-2-propanol
CH3-CO-CH2-CH3 -> etilmetil eter
atati imi vin prin minte.. mai cauta tu.
s.o = substanta organica
a = cantitatea de CO2, g
b = cantitatea de H2O, g
s.o = 2,96g
a=7,04g CO2
b=3,6g H2O
daer=2,55
%C=300a/11s=300*7,04/11*2,96=2112/32,56=64,864%
%H=100b/9s=100*3,6/9*2,96=360/26,64=13,5135%
%O=100-(%C+%H) = 100-(64,864+13,5135)=21,622%
dgaz=M/Mgaz => M=dgaz*Mgaz=2,55*28,9=74g/mol
nC=%C*M/AC*100=64,864*74/1200=4 atomi C
nH=%H*M/AH*100=13,5135*74/100=10 atomi H
nO=%O*M/AO*100=21,622*74/1600=1 atom O
Formula moleculara este C4H10O
Metoda II:
Stim masa moleculara a substantei organice de la metoda I => 74g/mol
n=m/M=2,96/74=0.04 moli s.o
44g CO2......................12g C
7,04g............................x=1,92g C
n=m/M=1,92/12=0.16 moli C sau n=m/M=7,04/44=0,16 moli CO2
18g H2O.........................2gH2
3,6g.................................x=0,4g H2
n=m/M=0,4/2=0,2 moli H2 sau n=m/M=3,6/18=0,2 moli H2
mO=2,96-1,92-0,4=0,64 g O => n=m/M=0,64/16=0.04 moli O2
In 0,04 moli s.o.........0,16 moli C......0,2 moli H2.......0.04 moli O2
1 mol s.o..................x=4 atomi C......y=10 atomi H........z=1 atom O
F.m => C4H10O
Izomeri posibili:
NE=[(2a+2)-(b-d+e)]/2 = (2*4+2)-10/2 = 0 => este o hidrocarbura saturata.
CH3-CH(OH)-CH2-CH3 -> 2-butanol
C(CH3)3-OH -> tert butanol sau 2-metil-2-propanol
CH3-CO-CH2-CH3 -> etilmetil eter
atati imi vin prin minte.. mai cauta tu.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!