Matix...5mere...4pere...3gutui...76lei
Literina...3mere...4pere...5gutui...68lei
Tu ai spus ca doua mere costa tot atat cat 4 gutui, atunci transformam 4 gutui in 2 mere . Atunci se primeste
Matix..5mere...4pere...3gutui...76lei
Literina...5mere...4pere...1gutuie...68lei
Rezultatul scadem si se primeste ca
2gutui costa 8lei
1)8lei/2=4lei-1gutuie
2) (4lei×4) /2=16/2=8lei-1mer
3)8lei×5+3×4lei=40lei+12lei=52lei-5mere si 3gutui
4)76lei-52lei=24lei-4pere
5)24lei/4=6lei-1para.