Răspuns :
d=masa molara hidrocarbura/masa molara oxigen
=> m.m.h = 32*2,25 = 72 g/mol
22,4 l CO2..........12 g C
1.68 l CO2..............x
x = 0,9 g C
m H = 1,08 - m C = 1.08 - 0,9 = 0,18 g H
0,9/12 = 0,075
0,18/1 = 0.18
=> FB: CH2.4
FM: (CH2.4)n
M=72 => 12n+2,4n=72=>14,4n=72=> n=5 => FM: C5H12
C5H12 + 8 O2 = 5 CO2 + 6 H2O
1 mol hidrocarbura consuma 8 moli de oxigen
in aer se gaseste aproximativ 20% oxigen
=> V aer = 100/20 * V oxigen
V oxigen = 8*22,4=179,2 l oxigen
V aer = 5*179.2 = 896 l aer
=> m.m.h = 32*2,25 = 72 g/mol
22,4 l CO2..........12 g C
1.68 l CO2..............x
x = 0,9 g C
m H = 1,08 - m C = 1.08 - 0,9 = 0,18 g H
0,9/12 = 0,075
0,18/1 = 0.18
=> FB: CH2.4
FM: (CH2.4)n
M=72 => 12n+2,4n=72=>14,4n=72=> n=5 => FM: C5H12
C5H12 + 8 O2 = 5 CO2 + 6 H2O
1 mol hidrocarbura consuma 8 moli de oxigen
in aer se gaseste aproximativ 20% oxigen
=> V aer = 100/20 * V oxigen
V oxigen = 8*22,4=179,2 l oxigen
V aer = 5*179.2 = 896 l aer
dgaz=M/Mgaz==>M=d*M=2.25*32=72g/mol
m/M=V/Vm==>m=M*V/Vm=44*1.68/22.4=3.3g C
℅C=300a/11s=300*3.3/11*1.08=990/11.88=83.33
℅H=100-℅C=16.66
nC=℅C*M/AC*100=83.33*72/1200=5
nH=℅H*M/AH*100=16.66*72/100=12
F.m=C5H12 => n-pentan
C5H12 + 8O2 ---> 5CO2 + 6H2O + Q
nO2=8 moli
n=V/Vm==>V=8*22.4=179.2 L O2
Vaer=5*VO2=179.2*5=896 L ..
m/M=V/Vm==>m=M*V/Vm=44*1.68/22.4=3.3g C
℅C=300a/11s=300*3.3/11*1.08=990/11.88=83.33
℅H=100-℅C=16.66
nC=℅C*M/AC*100=83.33*72/1200=5
nH=℅H*M/AH*100=16.66*72/100=12
F.m=C5H12 => n-pentan
C5H12 + 8O2 ---> 5CO2 + 6H2O + Q
nO2=8 moli
n=V/Vm==>V=8*22.4=179.2 L O2
Vaer=5*VO2=179.2*5=896 L ..
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!