👤

Mama a cumparat 6 kg de piersici cu 3 lei kilogramul si 9 kg de caise cu 4 lei kg. Ce rest a primit de la 75 lei?

Răspuns :

6×3=18 lei pentru piersici
9×4=36 lei pentru caise
75-(18+36)=75-54=21 lei rest
3×6=18 piersici 9×4=36 caise 36+18=54 75-54=21