Răspuns :
1) (0,4x5)+(0,7x9)+(0,3x7,9)=2+6,3+2,37=10,67 euro (a cheltuit Andrei impreuna cu prietenii sai)
2) (5+9+7,9):3=21,9:3=7,3 euro pretul mediu platit pentru un kg. de fructe)
3) 1 euro=4,5 lei
10,67x4,5=48,015 lei
2) (5+9+7,9):3=21,9:3=7,3 euro pretul mediu platit pentru un kg. de fructe)
3) 1 euro=4,5 lei
10,67x4,5=48,015 lei
1) 0,4*5+0,7*9+0,3*7,9=2+6,3+2,37=10,67 euro; 2)pret mediu:5+9+7,9 totul supra 3=21,9:3=7,3 euro; 3) 10,67*4,5=48,015 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!