Răspuns :
Mod 1:4=28,6=>1kg=7,15=>6kg=42,9 lei.
Mod 2:4=28,6 atunci 6=x=>4/28=6/x=>x=28*6/4=>x=42,9lei.
Răspuns final:6kg struguri coasta 42,9lei.
daca 4 kg costa 28,60 lei
atunci 1 kg ,, 28,60:4 = 7,15 lei
iar 6 kg ,, 7,15 lei * 6 = 42,90 lei
atunci 1 kg ,, 28,60:4 = 7,15 lei
iar 6 kg ,, 7,15 lei * 6 = 42,90 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!