Zilnic ei cumpara cate 4 kg de fructe pentru gustari,din cele ilustrate mai jos, care costa 3 lei kilogramul.
1) Ajuta-i sa cumpere in fiecare zi cel putin 3 feluri de fructe
2) Estimeaza care este suma pe care ei o pot cheltui, intr-o zi, pentru fructe
3) De ce suma nu ramane mereu aceeasi?
In desen este o pruna de 50g, un mar de 100g, un pepene de 3 kg si o para de 100g.
a) 1pepene+5 mere+5 pere= 3 kg+ 500 g+500 g=4 kg 9 lei+1,5 lei+1,5 lei=12 lei 20 mere+10 pere+20 prune= 2 kg+ 1 kg. + 1 kg =4 kg 6 lei+ 3 lei+3 lei=12 lei b) 1 kg. = 3lei 4 kg= 4x3lei=12 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!