1)Un litru de suc costa 2,8 lei .La prepararea acestuia se cheltuiesc: 20 bani apa 60 bani aromele si indulcitorii 40 bani costul ambalajului 50 bani impozitul 40 bani alte cheltuieli(transport,manopera,depozitare etc),restul fiind profitul producatorului .Care va fiprofitul unui producator care face 3 tone de suc?
20+60+40+50+40=210 (bani cheltuiti pentru un litru de suc) 210 bani=2,10 lei 2,8-2,10=0,7 (profit pentru un litru de suc) 3000x0,7=2100 (profit pentru trei tone de suc)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!