Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 lei kg mere si 9 lei kg capsuni
Cu cat este mai scump 1 kg capsuni decat 1 kg mere?
9-3=6 cu 6 lei este mai scump
De cate ori este mai ieftin 1 kg de mere fata de 1 kg de capsuni?
9:3=3 de 3 ori mai ieftin
Cati lei costa cantitatea achizitionata?
(3x25)+(9x20)=75+180=255 lei
Ce rest primeste administratorul daca a folosit trei bancnote de 100 de lei?
3x100-255=300-255=45 lei primeste rest
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!