👤

O fata de masa si un prosop costa 360 de lei. Stiind ca prosopul e mai ieftin cu 80 de lei, afla ce pret are fiecare dintre cele doua produse.
Dau coronita!!



Răspuns :

Fie x prețul prosopului, at fata de masa costa x+80 x+x+80=360 2x=280 x=140primul produs 140+80=220 al doilea produs
f+p=360
p=f-80
p+80+p=360
2p+80=360
2p=360-80
2p=280
p=280:2
p=140 lei
f=140+80=220 lei