👤

alina avea 65 lei Ea cumpara 3 kg mere a cate 5 lei kg si 2 kg de pere a cate 7 lei kg cati lei ai raman

Răspuns :

3×5=15
2×7=14
15+14=29
65-29=36
65-(3*5+2*7)=65-(15+14)=65-29=36

Alina a mai ramas cu 36 lei.