👤

8.5 kg de mere costa 19.55 lei. Cat vor costa 2kgde mere de aceeasi calitate
Din 35m de panza se pot confectiona 20 de sorturi.Cate sorturi se pot confectiona din 26,25 m de panza


Răspuns :

8.5kg ........... 19.55 lei
2 kg .............. x lei

8.5/2 = 19.55/x => x = 19,55 x 2 / 8.5 = 4.6 lei 

35m .......... 20 
26,5 ............ x

35/26,5 = 20/x => x = 20 x 26,5 / 35 ( simplifcam pe 20 si 35 cu 5 ) = 4x26,5 / 7 Aproximativ 15 sorturi !

Sper ca te-am ajutat.