Răspuns :
20,4 / 8,5 egal cu 2,4 ( prețul un kg de cartofi)
12 * 2,4 egal cu 28,8 (prețul a 12 kg de cartofi)
Sper că te-am ajutat, o zi bună))
12 * 2,4 egal cu 28,8 (prețul a 12 kg de cartofi)
Sper că te-am ajutat, o zi bună))
sa se calculeze cit costa un kilogram de cartofi:8,5x=20,4<=>x=20,4/8,5<=>x=2,4
sa se calculeze cit costa 12 kg de cartofi:
12*2,4=28,8(costa 12 kg de cartofi)
sa se calculeze cit costa 12 kg de cartofi:
12*2,4=28,8(costa 12 kg de cartofi)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!