👤

Un kilogram de rosii costa 15 lei . Doua rosii care cantaresc 200 de grame costa....lei

Răspuns :

1kg=1000 g  ....... 15 lei
         200 g  .......    x
----------------------------------  (d.p.)
         x = (200*15):1000 = 3 lei
...................................
Vezi imaginea PUTEREDINU