Răspuns :
Ana are 35 de mere. Alex are de 7 ori mai putine mere.Cate mere au cei doi copii in total?
35+(35:7)=
35+ 5 =40
Sper ca te-am ajutat :)
35+(35:7)=
35+ 5 =40
Sper ca te-am ajutat :)
Un kg de bonboane costa 35 de lei ,iar un kg de biscuiti costa de 3 ori mai putin ca bonboanele . Citi lei se vor plati pentru bonboane si biscuiti ?
Rezolvare ) 35:7=5, atunci 35 plus 5 va fi egal cu 40 lei
Rezolvare ) 35:7=5, atunci 35 plus 5 va fi egal cu 40 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!