daca 1 kg de prune ------------------------- 3 lei
atunci 8kg de prune ------------------------- x lei
x = (3 lei x 8 kg) / 1 kg
se simplifica kg cu kg si ramane:
x = 3 llei x 8 = 24 lei
adica, 8 kg de prune, la 3 lei per kg, costa 24 lei
daca 1 kg ------------------------------ 4 lei
x kg ------------------------------ 24 lei
x = (24 x 1)/ 4 = 6 kg
daca un kg de prune costa 4 lei, din 24 de lei ar putea cumpara doar 6 kg