👤

Pentru 3 kg de mere se platesc 7,50 lei. Atunci pentru 2 kg de mere de acelasi fel se vor plati x lei. Marimile cantitate si pret sunt direct proportionale . Prin urmare,proportia din care se afla x este [tex] \frac{7,50}{3} [/tex] =...........

Răspuns :

Se imparte 7,5 la 3 rezulta cât costa 1 kg =2,50 lei se înmulțește 2,50 cu 2 și rezulta ca 2 în costa 5 lei