a ) daca 6 kg mere costa 24 lei , calculati costul a 15 mere de aceeasi cantitate
c)daca 4 m stofa de lana costa 500 lei , aflati cat costa 10 m stofa de acelasi fel.
d) daca 5 kg cartofi costa 12 lei , calculati cat costa 12 kg cartofi de acelasi fel .
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!