👤

cum o rezolv:15 kg de mere au costat 12 lei.cati lei costa 2,5 kg?


Răspuns :

se rezolva cu regula de trei simpla, adica 15 supra 2,5 egal 12 supra x        le inmultesti  orizontal si il aflii pe x
15/12=1,25lei kg de mere 1.25*2.5=3.125 lei