Dintr-o livada s-au cules 956 kg de fructe care s-au ambalat în 164de de lădițe. merele s-au ambalat în lădițe de cate 5kg fiecare,iar perele în lădițe a cate 7 kg fiecare.Merele s-au vândut cu 4lei kg, iar perele cu 5lei kg. ce suma s-a încasat în total?
956*9=8604 lei s-au incasat in total pt ca avem 956 kg de fructe iar perele s-au vandut cu cinci lei si merele cu patru lei ceea ce inseamna 5+4 =9 lei si faci 956*9=8604 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!