Răspuns :
5kg-3kg= 2kg de rosii
2kg rosii= 16 lei
1)Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei/kg
2)Cat costa 8 kg de rosii?
8kg x8 = 64 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!