👤

cinci kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii.cat costa 8 kg de rosii

Răspuns :

5-3=2kg
16:2=8(lei costa un kg)
8×8=64(lei costa 8kg
5kg-3kg= 2kg de rosii 2kg rosii= 16 lei 1)Cat costa un kg de rosii? 16:2=8 lei/kg 2)Cat costa 8 kg de rosii? 8kg x8 = 64 lei