pentru 6 litri de ulei , 4 kilograme de malai si 10 kilograme de rosii s-a platit 72 de lei .daca 1 litru de ulei costa 4,50 lei ,iar 1 kilogram de rosii cota 3,30 lei , calculati pretul unui kilogram de malai
1. Cat costa 6 litri de ulei? 4.5*6=27 2. Cat costa cele 10 kg. de rosii? 10*3.30=33 3. Cati lei raman dupa cumpararea uleiului si a rosiilor? 72-(27+33)=12 4. Cat costa un kg. de malai? 12:4=3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!