Răspuns :
1)3 kg de mere costa = 5.3333333
2)3 muncitori pot sapa un sant in 45 zile
3) Nul stiu
Sper sa te fii ajutat !!!!!
2)3 muncitori pot sapa un sant in 45 zile
3) Nul stiu
Sper sa te fii ajutat !!!!!
1) 4 kg de mere .... 16 lei
3 kg de mere ..... x lei
Cu regula de trei simple:
x = 16*3/4
x=12 lei
2) 1 muncitor .... 15 zile
3 muncitori .... x zile
De data asta numerele sunt invers proporționale deci x=15/3
x=5 zile
3) Fie x - prețul pixului după prima reducere de preț
5 - 20/100*5 = x
5 - 1/5×5 = x
5 - 1 = x
x = 4 lei
* este semnul înmulțirii
/ este semnul împărțirii
3 kg de mere ..... x lei
Cu regula de trei simple:
x = 16*3/4
x=12 lei
2) 1 muncitor .... 15 zile
3 muncitori .... x zile
De data asta numerele sunt invers proporționale deci x=15/3
x=5 zile
3) Fie x - prețul pixului după prima reducere de preț
5 - 20/100*5 = x
5 - 1/5×5 = x
5 - 1 = x
x = 4 lei
* este semnul înmulțirii
/ este semnul împărțirii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!