👤

La un market o persoana cumpara 14 kg de banane si 8 kg portocale pe care achita 86 lei, iar alta persoana cumpara 22 kg banane si 24 kg portocale pe care achita 158 lei. Cat costa 3 kg banane si 1 kg portocale?

Răspuns :

a lei kg banana, b lei kg portocale

14a+8b=86
22a+24b=158

7a+4b=43 Ix(-3)
11a+12b=79

-21a-12b=-129
11a+12b=79
----------------------
-10a   /     = -50, a=5 lei
7x5+4b=43, 4b=43-35=8  b=2 lei

3a+b=15+2=17 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari