pentru 6 litri de ulei 4 kilograme de malai si 10 kilograme de rosii s-a platit 72 lei
daca un litru de ulei este egal cu 4.50 iar un kilogram de rosii este egal cu 3.30 cat costa un kilogram de malai?????????????
VA ROOOOOOGGGG AJUTATIMA AM NEVOIE DE AJUTOR
6×4,50lei+4×a+10×3,30lei=72 lei 27lei+4×a+33lei=72 lei 60 lei+4×a=72lei 4×a=72lei-60lei 4×a=12lei⇒a=12lei:4 a=3 lei Am notat cu ,,a,, pretul unui kg de malai.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!