👤

Pentru 5 kg mere si 3 kg pere s-a platit suma de 24 lei. Stiind ca 1 kg mere costa cat 1 kg pere, calculeaza: a) cat costa 1 kg fructe; b) cu cat s-a platit mai mult pe mere decat pere.

Răspuns :

a)5kg+3kg=8kg
24:8=3 lei
3•5=15 lei pe mere
3•3=9 lei pe pere

5kg  plus  3kg  = 8kg
24lei impartit la  8kg =3 sa  platit  mai  mult