👤

Virgil a cumparat de la piata 3 kg de mere cu 3 lei/kg si 5 kg de mere cu 5 lei/kg.Pretul mediu al unui kg de mere este...?

Răspuns :

Pret mediu = 3*3+5*5/ (3+5)= 9+25/8=34/8= 4,25 lei/kg